Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak je dobré číst na internetu rubriky PROženy! Jedna ochutnávka.

4. 8. 2018

Rada ženám – jednoznačně kremace!

(veškerý použitý text je z rubriky PROženy na seznam.cz., jinak redakčně kráceno)


Popel se může zdát jako nepříjemný odpad, ale opak je pravdou. K čemu všemu popel poslouží?

Leštit popelem? Jistě!

Může se to zdát jako protimluv, vždyť od popela se člověk leda tak zamaže. Přestože je jemný, oceníte jeho brusné schopnosti. Když potřebujete vyčistit ožehnuté sklo krbu, není nic lepšího. Stačí mokrý hadřík ponořit do misky s popelem a můžete se pustit do práce. Budete překvapeni, jak snadno to půjde. Stejně vyčistíte i kancelářskou bílou tabuli, na niž se píše fixem.

Stříbrného nádobí už v domácnostech není mnoho, ale kdybyste přece jen našli misku nebo lžičku po babičce, pak jí navrátíte zašlou slávu pastou z popela a vody, jíž budete stříbro třít. Dá se říci, že kde se bojíte použít drsnější prostředky na leštění, je popel pro svou jemnost ideální pomocník. Nerez či jiné hladké povrchy jsou skvělým příkladem.

Výtečný zimní posyp

Popel oceníte i v zimě. Namrzlé schody rodinného domku bývají přímo pohromou. Sůl obvykle škodí zahradě kolem, o psích tlapkách nemluvě, písek jako posyp dělá škrábance na dlažbě. Zato popelem podsypané chodníčky nejenže méně kloužou, také se po roztání sněhu samy uklidí.

Proti pachu i mastnotě

Popel lze využít i jako pohlcovač pachů. Válčíte-li na chatě se zatuchlinou, zkuste při odjezdu nechat na stole otevřenou misku s popelem. Až příště přijedete, ucítíte rozdíl. Na principu absorpce je založen i další tip: na olejovou skvrnu v garáži nebo na betonové podlaze zkuste nasypat hromádku popela, nechte působit přes noc a ráno smeťte.

Opravdu široké zahradní použití

Za pořádnou dávku vápníku, draslíku, hořčíku i fosforu se vám zahrada odmění bohatou úrodou či šťavnatou zeleností trávníku (ten stačí popelem rovnoměrně posypat, nejlépe před deštěm).


 

Znáte nějaký další způsob, jak využít popel?